Будова бактерій

Тренажери, завдання та уроки - Біологія, 7 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників біології та класним програмамиБудова бактерій

Найчастіше бактерії мають вигляд паличок, товщина яких становить 0,5 - 1 мкм, а довжина - 2 - 3 мкм. Гігантами вважаються бактерії, тіло яких в довжину досягає 30 - 100 мкм.

 
Сінна паличка (одна з найбільших бактерій)   
будова бактерії  

Бактеріальні клітини оточені щільною оболонкою (клітинною стінкою), яка виконує захисну і опорну функції, а також надає бактерії постійну, характерну для неї, форму. За складом і будовою клітинні оболонки бактерій істотно відрізняються від рослин і тварин.

 

Клітинна оболонка бактерії проникна: через неї поживні речовини вільно проходять в клітку, а продукти обміну речовин виходять в навколишнє середовище. Часто поверх клітинної стінки у бактерій виробляється додатковий захисний шар слизу - капсула. Капсула захищає бактерію від висихання. Товщина капсули може у багато разів перевищувати діаметр самої клітини, але може бути і дуже невеликий.

 

На поверхні деяких бактерій є довгі джгутики (один, два або багато) або короткі тонкі ворсинки. Довжина джгутиків може у багато разів перевершувати розміри тіла бактерій. За допомогою джгутиків і ворсинок бактерії пересуваються.

 

Усередині клітини бактерії знаходиться густа нерухома цитоплазма, в якій знаходяться різні білки (ферменти) і запасні поживні речовини.

 

На відміну від інших одноклітинних організмів, у бактерій немає оформленого ядра: їх ядерна речовина не відокремлене від цитоплазми оболонкою і розподілено в цитоплазмі.

 

Зверни увагу!

Клітини бактерій називають без'ядерними. За цією ознакою (і ряду інших) бактерії відносять до прокаріотів (доядерних організмам) і відрізняють від організмів, що мають оформлене ядро ​​з ядерною оболонкою, - еукаріотів.

Тести і домашні завдання з біології- 7 клас