Будова і склад кістки

Тренажери, завдання та уроки - Біологія, 8 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників біології та класним програмами⟰ Кость - основна структурна одиниця скелета.

В освіті кістки основна роль належить сполучної кісткової тканини.

 

Кісткова тканина включає:
клітини - остеоцитів;
і міжклітинний речовина.
Міжклітинний речовина дуже щільне, що надає кісткової тканини механічну міцність.
Остеоцити оточені найдрібнішими «канальцами» з міжклітинної рідиною, через яку відбувається живлення і дихання кісткових клітин. У кісткових каналах проходять нерви і кровоносні судини.

 

Твердість кісток надає наявність в їх складі неорганічних речовин: мінеральних солей фосфору, кальцію, магнію. Гнучкість і пружність надають органічні речовини. Міцність кістки забезпечується поєднанням твердості і пружності. Більшою гнучкістю володіють кістки зростаючого організму, більшою міцністю - кістки дорослого (але не старого) людини. Склад кістки і властивості речовин, що входять до її складу можна експериментально довести. спалюванням: при тривалому прожаренні кістки органічні сполуки згоряють. Кость стає крихкою, розсипається при дотику на безліч дрібних частинок. Залишки складаються з неорганічних сполук. Значить, за відсутності органічних речовин кістка втрачає гнучкість і пружність. Зануренням в розчин соляної кислоти на кілька днів: неорганічні солі розчиняються в соляній кислоті і вимиваються з кістки. Кость стає гнучкою, її можна зав'язати в вузол. Значить, при відсутності неорганічних солей кістка втрачає твердість.

 
 

Кожна кістка - складний орган.
За формою кістки поділяють на:
трубчасті;
губчаті;
плоскі,
змішані.

Розглянемо будову трубчастих кісток на прикладі стегнової кістки. У зовнішньому будові довгої трубчастої кістки можна виділити тіло кістки (діафіз) і дві кінцеві суглобові головки (епіфізи).


Епіфізи трубчастої кістки покриті хрящем.

Між тілом і головками розташований епіфізарний хрящ, що забезпечує зростання кістки в довжину.

 

Всередині кістки знаходиться порожнина (канал) з жовтим кістковим мозком (жировою тканиною), що і дало назву таким кістках - трубчасті.

 

Епіфізи стегнової кістки представлені губчастої речовини.
Тіло кістки (діафіз) всередині утворено губчастої речовини, зовні - товстою пластинкою компактного речовини і покрито оболонкою - окістям.
В окісті розташовані кровоносні судини і нервові закінчення, завдяки чому вона забезпечує ріст кістки в товщину, харчування, зрощення кісток після переломів. На суглобових головках (епіфізах) окістя відсутня.

Тести і домашні завдання з біології - 8 клас