Перша допомога при травмах опорно-рухової системи

Тренажери, завдання та уроки - Біологія, 9 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників біології та класним програмамиПерша допомога при травмах опорно-рухової системи:

Опорно-рухова система людини схильна до травм, викликаним дією факторів зовнішнього середовища.

удари

Відносно невеликі пошкодження тканин, що відбуваються без порушення цілісності шкіри, називають забоями. При легких ударах виникають невеликі крововиливи в тканини (синці). При сильних ударах можуть постраждати внутрішні органи: нирки, селезінка, печінка. Особливо уважно потрібно стежити за потерпілим при ударі голови. Якщо така людина втрачав свідомість, відчував напади блювоти, то мова йде про струс мозку і хворого треба доставити в медичний заклад на ношах.

 

Перша допомога при розтягуванні зв'язок і вивиху суглобів

У людини при здійсненні незграбних рухів в побуті або спорті, при ударах і великих навантаженнях, при падінні може виникнути розтягнення зв'язки, що з'єднує суглоб або навіть їх розрив.

 
 

При розтягуванні виникає набряклість, болючість в області суглоба, можливий синець. Перша допомога при розтягуванні повинна бути надана якомога швидше. До ушкодженого місця прикладають міхур з льодом або змочений холодною водою рушник. Місцеве охолодження полегшує біль, попереджає розвиток набряку, зменшує внутрішню кровотечу. При розтягуванні зв'язок необхідно накласти тугу фіксуючу пов'язку.

 

При більш сильному впливі на суглоб може статися вивих суглобова головка виходить із суглобової западини.

 
 

Пошкоджений суглоб набрякає, виникає сильний біль. Іноді з'являється синець (синяк). Перша допомога: зробити холодний компрес і туго забинтувати місце травми (щоб послабити біль і зменшити рухливість суглоба) і обережно доставити до лікаря. Витягати, смикати або нагрівати пошкоджену кінцівку не можна. Після отримання першої допомоги потерпілому слід звернутися до лікаря.

 

Перелом кістки

При пораненнях, сильних ударах, падіннях кістки можуть ламатися, тобто можуть статися переломи кісток. Найчастіше відбуваються переломи кісток кінцівок. Якщо при переломі не пошкоджені шкіра і м'язи, то такий перелом називають закритим. При відкритому переломі, виникають рани і може статися потрапляння хвороботворних мікроорганізмів у внутрішнє середовище організму.

 
 

На місце перелому кісток кінцівок накладають шину - рейки, трубки або дощечки з якогось негнучкого матеріалу. Їх туго прибинтовують до пошкодженої кінцівки так, щоб зламані кістки не змістилися (щоб забезпечити нерухомість суглоба вище і нижче перелому) і тим самим знерухомити місце травми. Щоб шина не тиснула на місце перелому, під неї слід підкласти м'яку прокладку. Якщо на місці події неможливо знайти матеріал для шини, рекомендується зламану ногу прибинтувати до здорової ноги, а руку - до тулуба. Потім потерпілого необхідно швидко доставити до лікаря.

 
 

При відкритих переломах спочатку потрібно зупинити кровотечу і обробити рану. Самостійно намагатися повернути зламану кістку в початкове положення не можна, так як при цьому гострі кінці в місці перелому можуть пошкодити м'язи і судини.

 

При переломі ребер накладення шини неможливо, а перша допомога спрямована на те, щоб зменшити рух ребер. Для цього потерпілому пропонують зробити глибокий видих і грудну клітку туго перев'язують рушником. Після такої перетяжки дихання має бути спокійним.

 

При травмах черепа постраждалого вкладають на спину, голову злегка піднімають, щоб уникнути внутрішньочерепних крововиливів і негайно викликають лікаря. При травмах черепа хворого перевозять на спині, причому намагаються забезпечити нерухомість голови.

 

При пошкодженні хребта постраждалого вкладають на рівну тверду поверхню (щит) обличчям вниз і викликають швидку допомогу. Перевозять потерпілого тільки в лежачому положенні, так як при перевезенні в сидячому положенні хребці можуть зрушитися і пошкодити спинний мозок.

 
 

Тести і домашні завдання з біології - 9 клас