Порушення імунної системи людини. СНІД

Тренажери, завдання та уроки - Біологія, 9 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників біології та класним програмамиПорушення імунної системи людини. СНІД

Ослаблення імунітету не дозволяє організму активно протистояти захворюванням, але також небезпечно і його надмірне посилення, при якому починають вироблятися антитіла до власних білків. При цьому відбувається руйнування здорових клітин і тканин. Такі хвороби назвали аутоімунними.

приклад:

Прикладом такої хвороби може служити системний червоний вовчак, при якій антитіла знищують сполучні тканини власного організму.

 

Алергія - це підвищена чутливість організму до якого-небудь речовини. Речовини, що викликають алергію, називають алергенами. Найвідоміші з них - шерсть тварин, пилок рослин, отрута комах (бджіл, ос), деякі лікарські препарати.

 
 

Дуже часто алергія виражена слабо і не викликає у людини будь-яких неприємних відчуттів. Але іноді алергія лежить в основі небезпечних хвороб (наприклад, астми).
Більшість алергій викликано порушеннями в роботі імунної системи. У здорової людини імунна система відрізняє нешкідливі чужорідні білки від небезпечних білків і мало на них реагує. У алергіка антитіла виробляються на нешкідливий чужорідний білок як на найнебезпечніший збудник хвороб. В результаті виникає реакція, подібна із запаленням. Причому іноді ця реакція така сильна, що стає небезпечною для життя людини (наприклад, набряк Квінке). Для попередження алергії використовують речовини, що знижують реакцію організму на алергени і дозволяють запобігти настанню нападу хвороби.

СНІД

Найвідоміше захворювання, пов'язане з руйнуванням імунної системи, - це СНІД (синдром набутого імунодефіциту). На початку 80-х рр. минулого століття було відзначено швидке збільшення числа людей з новим загадковим захворюванням. Захворювання не мало особливих симптомів і не виявлялося як окрема хвороба. Але різке пригнічення імунної системи сприяло розвитку безлічі різних інфекцій, які швидко приводили пацієнтів до смерті. Хворі втрачали здатність чинити опір інфекціям, їх імунітет швидко слабшав, і вони гинули від різних хвороб.
Найчастіше хвороба зустрічалася або у наркоманів, або у людей, які ведуть безладне статеве життя. Рідше це страшне захворювання розвивалося у людей, яким переливали чужу кров.
В даний час з'ясовано, що це захворювання (СНІД) викликає вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). Віруси вражають Т-лімфоцити людини. Захворювання на СНІД може призвести до повного руйнування імунної системи організму.

 
 

ВІЛ, як і інші віруси, не може жити поза клітини господаря. Тому він передається тільки через рідини: кров, материнське молоко і статевим шляхом.

 
 

ВІЛ не передається через:
✦повітря,
✦посуд,
✦одяг,
✦укуси комарів і більшості інших комах,
✦рукостискання (шкіра є нездоланним бар'єром для вірусу імунодефіциту, але якщо на шкірі є ушкодження (ранки, ссадінкі, тріщини) - передача вірусу стає можливою),
✦поцілунок (при відсутності кровоточивих пошкоджень і тріщин на губах і в порожнині рота),
✦користування ванною, туалетом, плавальним басейном і т. п