Склад і функції крові

Тренажери, завдання та уроки - Біологія, 9 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників біології та класним програмамиСклад і функції крові

В організмі дорослої людини міститься близько 5 л крові. Основну її частину становить рідке міжклітинний речовина - плазма (55-60%), в якій знаходяться формені елементи (клітини крові): еритроцити, лейкоцити і тромбоцити (40-45%).

 
 

Плазма крові на 90% складається з води, 10% складають розчинені в ній органічні речовини (білки, жири, вуглеводи) і неорганічні сполуки (мінеральні солі). Частина цих речовин - поживні речовини, що переносяться кров'ю до різних органів.

 

Склад плазми не змінюється, незважаючи на постійне надходження в кров багатьох речовин. Це досягається роботою легень і нирок. У легких кров звільняється від надлишків вуглекислого газу, а через нирки виділяється надмірна кількість води, солей і шкідливі для організму продукти обміну речовин.

 
 

Все формені елементи крові утворюються зі стовбурових клітин червоного кісткового мозку, що знаходиться в губчастої речовини кісток (його маса у дорослої людини - 1,5 кг).

 
 

Формені елементи крові також розвиваються і в інших органах: селезінці, лімфатичних вузлах, мигдалинах і ін.

Функції крові:

Дихальна - переносить кисень від легких до всіх клітин організму, і вуглекислий газ у зворотному напрямку.
Поживна - переносить живильні речовини, які всмоктуються в кишечнику.
Видільна - виносить з тканин продукти обміну в нирки і печінку.
Терморегуляціонная - при низькій температурі навколишнього середовища кров, нагріваючись, переносить тепло з скелетних м'язів і печінки, до тих органів, які необхідно зігріти (шкіра, мозок і ін.).
Захисна - клітини крові (лімфоцити) вбивають чужорідні агенти, проникаючі в організм і викликають захворювання (бактерії, віруси); інші клітини крові (тромбоцити) відповідають за освіту згустку крові - тромбу в тому місці, де пошкоджений посудину (цей процес захищає організм від небезпечної крововтрати).
Регуляторна - кров шляхом перенесення цілого ряду біологічно активних речовин підтримує в організмі відносну сталість хімічного складу і фізичних властивостей у всіх його тканинах (гомеостаз).
Більшість зазначених функцій пов'язано з переносом речовин в організм, тому часто їх об'єднують в одну загальну функцію крові - транспортну.