Імунітет

Тренажери, завдання та уроки - Біологія, 9 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників біології та класним програмамиІмунітет

Фагоцитоз і вироблення антитіл лейкоцитами - єдиний захисний механізм, названий імунітетом.

⟰ Під імунітетом розуміють стійкість організму до інфекційних агентів і чужорідних речовин.

Механізми імунітету захищають організм від інфекційних агентів (бактерій і вірусів), звільняють його від загиблих, а також переродилися клітин.
Реакції імунітету є причиною відторгнення пересаджених органів і тканин.
Ускладнення при переливанні несумісної групи крові також пов'язані з імунними реакціями.
Дуже важливу роль в формуванні імунітету грає вилочкова залоза, або тимус. Вона розташована за грудиною і добре розвинена тільки в дитинстві.

 
 

види імунітету


природний імунітет

Люди вже з народження несприйнятливі до багатьох хвороб, так як в їх крові містяться готові антитіла. Такий імунітет називають вродженим. Природжений імунітет успадковується від батьків.

приклад:

У людини з народження є імунітет до збудника чуми собак. Людина не хворіє на цю хворобу.
В результаті перенесеної інфекційної хвороби в організмі людини теж утворюються антитіла - виробляється імунітет. Такий імунітет отримав назву придбаного. Якщо збудники хвороби знову потраплять в організм володаря набутого імунітету, то виробляються антитіла дуже швидко цих збудників знищать і людина не захворіє.

приклад:

Перехворівши на кір, кашлюк, вітряну віспу, люди, як правило, не хворіють цими хворобами повторно.

⟰ Вроджений і набутий імунітет називають природним.

штучний імунітет

Щоб вберегти людину від зараження тієї чи іншої інфекційної хвороби (віспою, краснухою, паротит (свинкою), поліомієліт, дифтерію та ін.), Людині роблять щеплення - вводять вакцину (убитих або сильно ослаблених збудників хвороби), і таким чином створюють штучний імунітет.
Щеплення викликає захворювання в легкій формі, при цьому утворюються захисні антитіла. Це - активний імунітет. Щеплення врятували життя багатьом людям.

приклад:

У 1769 р англійський лікар Едуард Дженнер зауважив, що селянки, які доглядають за коровами, досить часто заражаються від тварин захворюванням «коров'ячої віспою», яка протікає у людей легко. А в періоди епідемій, ті, хто перехворів «коров'ячої віспою» ніколи не хворіли людської віспою (дуже небезпечним, часто смертельним захворюванням людини). Дженнер спочатку прищепив восьмімілетнему хлопчикові «коров'ячу віспу», а через 1,5 місяці заразив його людської віспою. Дитина не захворів. Таким чином були розроблені щеплення.
Якщо хворій людині потрібно швидко надати допомогу, йому зазвичай вводять готові антитіла у вигляді лікувальної сироватки, яку отримують з плазми крові тварин або людей, які перенесли інфекційне захворювання. Це пасивний імунітет.

приклад:

Лікувальні сироватки часто є єдиним засобом при лікуванні смертельно небезпечних хвороб, наприклад правця. Збудник правця знаходиться в грунті і при забрудненні рани землею може потрапити в організм і викликати цю важку хворобу. У разі підозри на правець слід терміново ввести протиправцеву сироватку в лікувальній установі.

Однак введені в організм з сироваткою антитіла недовговічні, і людина через деякий час знову стає сприйнятливий до даної хвороби.

⟰ Лікувальна сироватка - це препарат плазми крові без фібриногену, що містить готові антитіла, які утворилися в крові тварини (або людини), раніше зараженого даними збудником (перенесли дане захворювання).

 

Розрізняють два типи імунітету: специфічний і неспецифічний.
Неспецифічний імунітет носить видоспецифічний характер, тобто практично однаковий у всіх представників одного виду. Він спрямований проти будь-яких чужорідних речовин і забезпечує боротьбу з інфекцією на ранніх етапах її розвитку, коли специфічний імунітет ще не сформувався.
Неспецифічний імунітет вроджений. Він формується вже у плода і забезпечується шкірою і клітинами слизових оболонок.
Стан неспецифічного імунітету визначає схильність людини до різних банальним інфекцій, збудниками яких є умовно патогенні мікроби.
Специфічний імунітет носить індивідуальний характер і формується протягом усього життя людини в результаті контакту його імунної системи з різними мікробами і антигенами. Специфічний імунітет забезпечується антитілами, які виділяються лімфоцитами і спрямований на певний антиген. Специфічний імунітет зберігає пам'ять про перенесеної інфекції і перешкоджає її повторному виникненню.