Перше кругосвітню подорож

Тести, завдання і уроки - географія, 7 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Домашні завдання до підручника географії та класним програмами
Фернан Магеллан (1480 - 1 521) - португальський мореплавець, який здійснив першу кругосвітню плавання. Фернан Магеллан народився в містечку Саброза (Португалія) в бідній дворянській родині. Він з дитинства любив море, з яким пов'язав усе своє життя. У 1492 - 1504 роках він служив пажем при дворі португальської королеви. Одночасно вивчав астрономію, навігацію і космографію.

 

З 1505 в протягом восьми років служив у військово-морському флоті Португалії, воював у Північній Африці. Потім, повернувшись на батьківщину, він просив у короля підвищення по службі, але отримав відмову.

 

Ображений і знехтуваний, Фернан Магеллан виїхав до Іспанії. Там він уклав договір, за яким король Іспанії Карл I спорядив перше кругосвітнє плавання, керівником якого був призначений Фернан Магеллан. 20 вересня 1519 року на п'яти невеликих кораблях Магеллан покинув іспанський порт Санлукар. З самого початку плавання він не був упевнений в його щасливе завершення, оскільки в ті часи думка про кулясту форму Землі була лише припущенням.

 
 

Обігнувши південний край Америки, він виявив протоку, названий пізніше Магеллановою, і архіпелаг, який назвав Вогняної Землею. Протока перетнули вже тільки три судна з п'яти, так як одне загинуло, а інше залишило Магеллана і повернулося в Іспанію. У наступні 4 місяці експедиція подорожувала по водам невідомого тоді океану. Оскільки протягом усього плавання океан був дуже спокійним, мореплавці назвали його Тихим. Океан виявився не просто великим, а величезним. Під час подорожі почався голод, моряки страждали від цинги.

 

Подорож закінчилося вдало: було доведено, що Земля має форму кулі. Однак Фернан Магеллан не дожив до повернення на батьківщину: він загинув у дорозі. Мандрівник був убитий в сутичці з тубільцями на острові Мактан (Філіппіни), де пізніше йому був поставлений пам'ятник у вигляді двох кубів, увінчаних кулею.

 
Загибель Ф. Магеллана

Хуан Себастьян де Елькано
 

У підсумку в Іспанію повернулася тільки одна каракка - «Вікторія» (18 осіб з 270), яку очолив Хуан Себастьян де Елькано. Так завершилося перше в історії навколосвітню подорож.

 
Каракка «Вікторія»
 

В результаті експедиції Магеллана було встановлено наявність океану між Азією і Америкою і єдність Світового океану в цілому. На карті світу з'явилося багато нових географічних назв.

Тести і домашні завдання з географії - 7 клас