Причини настання епохи Великих географічних відкриттів

Тести, завдання і уроки - географія, 7 клас. Самостійне вивчення шкільних програм онлайн. Домашні завдання до підручника географії та класним програмамиПодорож до країн Сходу по суші і далі через Індійський океан в 15 столітті стає небезпечним, так як ці території контролювалися турками. Виникає необхідність пошуку нових шляхів з Європи в Азію.

 
 

Прагнення Португалії та Іспанії відкрити новий морський шлях з Європи в Азію поклало початок епохи Великих географічних відкриттів.

 
  

Планісфере Кантіно (1502), найстаріша зі збережених португальських навігаційних карт, що показує результати експедицій Васко да Гами, Христофора Колумба та інших дослідників

 

 Великі географічні відкриття - період в історії людства, що почався в XV столітті і тривав до XVII століття, в ході якого європейці відкривали нові землі і морські маршрути в Африку, Америку, Азію і Океанію в пошуках нових торгових партнерів і джерел товарів, які користувалися великим попитом у Європі. Прилади мореплавців:


Компас - фізичний прилад, призначений для визначення сторін горизонту і складається з намагніченої стрілки, завжди показує на північ.

 

Астролябія - прилад, що дозволяє визначити висоту світил над горизонтом. Під час Великих географічних відкриттів цей прилад був одним з основних навігаційних приладів.

 

Секстант - інструмент для вимірювання висот небесних світил над горизонтом або кутів між видимими предметами на березі для визначення місця розташування спостерігача. За допомогою секстанта можна вимірювати кути до 140 °.

 

Серед причин Великих географічних відкриттів можна назвати: після епохи Хрестових походів у європейців склалися міцні торговельні зв'язки зі Сходом. На Сході європейці купували прянощі, тканини, коштовності. У XV в. сухопутні караванні шляхи, по яких здійснювалася торгівля європейців зі східними країнами, були захоплені турками. З'явилася завдання пошуку морського шляху до Індії. Були вдосконалені компас, астролябія і секстант. З'явилися нові види судів - каравела, каракка і галеон. Вони відрізнялися місткістю і потужним вітрильним оснащенням.

Були винайдені навігаційні карти - портулани. Тепер європейці могли здійснювати не тільки традиційні каботажні плавання (т. Е. Переважно вздовж берегів), а й виходити далеко у відкрите море.

Кораблі великих мореплавців:


Каравела - тип парусного судна, поширений в Європі, особливо в Португалії та Іспанії, у другій половині XV - початку XVI століття. Один з перших і найбільш відомий тип кораблів, з яких починалася епоха Великих географічних відкриттів. Каравела зазвичай являє собою дво- або трищоглове судно з косим латинським вітрильним озброєнням (каравела-латина). Хоча на каравелах нерідко використовувалося і пряме вітрильне озброєння (каравела-Редонда).

 

Каракка - велике вітрильне судно XV - XVI століть, поширене у всій Європі. Відрізнялося виключно хорошою на той час мореплавства, з чим пов'язано активне використання каракка для плавань в океанах в епоху Великих географічних відкриттів. Використовувалися і як торговельні, і як військові кораблі.

 

Галеон - велике багатопалубні вітрильне судно XVI - XVIII століть з досить сильним артилерійським озброєнням, яке використовували як військове і торгове. Основним поштовхом до його створення було виникнення необхідності здійснювати постійні перевезення між Європою та американськими колоніями. Найбільшу популярність галеони отримали в якості судів, що перевозять іспанські скарби, і в битві Непереможної армади, що стався в 1588 році.

 

У Європі в 15 столітті склалися сприятливі умови для великих подорожей: почалося зростання великих міст, і швидко розвивалася торгівля. Відновився інтерес до науки, відбулося відродження ідей про кулястості Землі. Вчені стали наводити докази того, що досягти берегів Індії можливо двома шляхами - південним (навколо Африки) і західним (через Атлантичний океан). Розвивалося європейське друкарство. Популярними стали такі твори, як «Книга про різноманітність світу» Марко Поло про багатих золотом і дорогоцінним камінням та прянощами країнах Сходу. З'явилися нові карти, які включали в себе відомості, зібрані раніше європейцями і арабами.

Тести і домашні завдання з географії - 7 клас