Однорідні суміші

Тренажери, завдання та уроки - Хімія, 7 клас. Самостійне вивчення шкільних предметів онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників хімії та класним програмамиОднорідні суміші

Суміші можуть відрізнятися між собою не тільки за складом, але і за зовнішнім виглядом. Відповідно до того, як виглядає ця суміш і якими властивостями вона володіє, її можна віднести або до однорідних (гомогенним), або до неоднорідним (гетерогенним) сумішей.

⟰ Однорідними (гомогенними) називають такі суміші, в яких навіть за допомогою мікроскопа можна виявити частинки інших речовин.

Склад і фізичні властивості в усіх частинах такої суміші однакові, оскільки між окремими її складовими частинами відсутні поверхні розділу.

 

До однорідним сумішей відносяться:

суміші газів;

✦ розчини;
✦ сплави.
✦ суміші газів
✦ Як приклад такої однорідної суміші можна назвати повітря.
  ✦ До складу чистого повітря входять різні газоподібні речовини: ✦ азот (його об'ємна частка в чистому повітрі становить 78%);
✦ кисень (21%);
✦ благородні гази - аргон та інші (0,96%);
✦ вуглекислий газ (0,04%).
✦ Газоподібної сумішшю є природний газ і нафтовий газ. Основними складовими частинами цих сумішей є газоподібні вуглеводні: метан, етан, пропан і бутан.

 

Також газоподібної сумішшю є такий поновлюваний ресурс, як біогаз, що утворюється при переробці бактеріями органічних залишків на звалищах, в ємностях очисних споруд і в спеціальних установках. Головна складова частина біогазу - метан, який містить домішки вуглекислого газу, сірководню та цілого ряду інших газоподібних речовин.

 

Cмеси газів: повітря і біогаз. Повітря можна продавати допитливим туристам, а біогаз, отриманий із зеленої маси в спеціальних ємностях - використовувати в якості палива

розчини

Зазвичай так називають рідкі суміші речовин, хоча цей термін в науці має ширше значення: розчином прийнято називати будь-яку (в тому числі газоподібну і тверду) однорідну суміш речовин. Отже, про рідких розчинах.

 

Важливим розчином, яке трапляється в природі, є нафта. Рідкі продукти, одержувані при її переробці: бензин, гас, дизельне паливо, мазут, мастила - також представляють собою суміш різних вуглеводнів.

 

Зверни увагу!

⟁ Щоб приготувати розчин, потрібно газоподібне, рідке або тверде речовина змішати з розчинником (водою, спиртом, ацетоном і ін.).

Наприклад, нашатирний спирт отримують, розчиняючи у воді газ аміак. У свою чергу, для приготування тинктури йоду кристалічний йод розчиняють в етиловому спирті (етанолі).

  

Рідкі однорідні суміші (розчини): нафта і нашатирний спирт

сплави

Сплав (твердий розчин) може бути отриманий на основі будь-якого металу, і в його склад може входити безліч різних речовин.

 

Найважливішими в даний час є сплави заліза - чавуни і сталі.

⟰ Чавуну називають сплави заліза, що містять понад 2% вуглецю, а сталями - сплави заліза, вміст вуглецю в яких менше.

Те, що зазвичай називають «залізом», насправді є сталлю з низьким вмістом вуглецю. Крім вуглецю до складу сплавів заліза можуть входити кремній, фосфор, сірка.
Для того щоб надати сталей якісь особливі властивості, їх легируют - вводять спеціальні добавки. Наприклад, ударопрочная сталь відрізняється підвищеним вмістом марганцю, а при виплавці нержавіючої сталі в її склад вводиться хром.

 

В даний час широкого поширення набули сплави алюмінію. Вони відрізняються легкістю і високу механічну міцність. До складу сплавів алюмінію зазвичай входять магній, марганець, мідь і кремній.

 

З давніх часів людство широко використовує сплави на основі міді.

⟰ Бронзою називають сплав міді з оловом, а латунню - сплав міді з цинком.

Хоча в даний час до складу цих сплавів міді можуть входити і інші метали (алюміній, нікель, свинець і ін.).
 
Вироби з чавуну і алюмінієвої бронзи

Випадкова стаття, Біологія:

Тести і домашні завдання з хімії - 7 клас


Початкові хімічні поняття і теоретичні уявлення

chemistry-01.jpgbiology002.jpg

Фізичні тіла та речовини

chemistry22.jpg

Чисті речовини і суміші