Поділ неоднорідних сумішей

Тренажери, завдання та уроки - Хімія, 7 клас. Самостійне вивчення шкільних предметів онлайн. Додаткові домашні завдання до підручників хімії та класним програмамиПоділ неоднорідних сумішей

У природі речовини зазвичай зустрічаються у вигляді сумішей. Щоб отримати чисте речовина, треба його з суміші виділити.

 

Поділ суміші виробляють для виділення в чистому вигляді всіх її складових частин. При очищенні виділяють одна речовина, а домішки видаляють.

 

У складі сумішей речовини зберігають свої властивості. Способи розділення і очищення речовин засновані на їх відмінностях.

відстоювання

Одним з найпростіших способів розділення неоднорідних сумішей є відстоювання. Використовується для поділу неоднорідних сумішей рідкого і твердого речовини або двох рідин, які розрізняються по щільності.

 

При відстоюванні суміші рідини і твердої речовини на дні посудини осідає речовина з більшою щільністю. Верхній шар обережно відокремлюють.


 

Відстоювання суміші піску і води

  

Таким способом можна розділити суміш крейди і води, піску і води.

  

Для поділу суміші двох рідин (рослинна олія і вода, бензин і вода, нафта і вода) використовується делительная воронка - посудину з краном внизу. Зливають спочатку більш важкий нижній шар, а потім - легкий верхній. Подібним чином в селах відокремлювали вершки від молока.

 
ділильна воронка

фільтрування

Фільтрування - це відділення рідини або газу від зважених в них твердих частинок при пропущенні через пористі матеріали (фільтри). Фільтри затримують частинки, якщо їх розміри більше розміру пір. Для фільтрування можна використовувати спеціальний папір, тканину, марлю, вату, пісок, вугілля, пористу кераміку.

 
механізм фільтрування
 

Найпростіший прилад для фільтрування складається з воронки з фільтром і судини для збирання фільтрату. При використанні паперового фільтра суміш обережно наливають у воронку по скляній паличці. Вода проходить через фільтр, а частинки твердої речовини затримуються на ньому.

 
Найпростіший прилад для фільтрування
(1 - суміш, 2 - скляна паличка, 3 - воронка з фільтром, 4 - фільтрат)
  

За допомогою фільтрування можна очистити воду від потрапили в неї пилинок, часток піску і інших домішок. У лабораторіях цим способом відокремлюють утворилися в реакціях опади.

 

Фільтрування використовується в промисловості (у виробництві рослинного масла, сиру). В якості фільтрів там використовуються тканини.

  У двигунах автомобілів через фільтри обов'язково проходить паливо і масло.  

На одній зі стадій очищення питної води у водопроводах її пропускають через шар чистого піску. У домашніх умовах для очищення питної води застосовується побутовий фільтр.

 
Побутовий фільтр для очищення води
  

За допомогою фільтрування очищають також повітря від домішок. На фільтруванні повітря заснована робота пилососа, протигаза.

 

Для видалення небажаних домішок часто використовують адсорбенти. Так, в протигазах повітря проходить через шар активованого вугілля, який має багато дрібних пір і здатний поглинати газоподібні і розчинені речовини. Вугілля застосовується у виробництві цукру для очищення цукрового сиропу від містяться в ньому домішок. центрифугування

Якщо частинки неоднорідною суміші малі, то її складно розділити відстоюванням або фільтруванням. У цьому випадку використовують центрифугування. Суміш поміщають в судини, які обертають з великою швидкістю в центрифузі. Більш важкі частки осідають на дні.

 

Центрифуга

 

Такий спосіб застосовується для поділу молока. При обертанні в спеціальній центрифузі (сепараторі) відокремлюються вершки, і залишається знежирене молоко.

інші способи

Універсальних методів розділення сумішей немає. У кожному конкретному випадку грунтуються на відмінностях у властивостях речовин.

 

Суміш ошурки з сірої можна розділити, використовуючи магнітні властивості заліза. Якщо до поверхні суміші піднести магніт, то частинки заліза притягнуться до нього, а сірка залишиться.

 
Суміш сірки і заліза
  
Залізо і сірка
 

Можна цю ж суміш розділити за допомогою води. Залізо важча за воду і осідає на дні. Сірка водою не змочується і залишається на поверхні. Спосіб розділення сумішей, заснований на відмінності смачиваемости компонентів, називається флотацією.

Випадкова стаття, Біологія:

Тести і домашні завдання з хімії - 7 клас


Початкові хімічні поняття і теоретичні уявлення

chemistry-01.jpgbiology002.jpg

Фізичні тіла та речовини

chemistry22.jpg

Чисті речовини і сумішіchem7.png

Поділ сумішей. Методи очищення речовин