На цьому уроці ми починаємо вивчати курс інформатики для 6-го класу. Ми почнемо з повторюваних інформації про комп'ютер і основні об'єкти, які ми працюємо з: файли і папки.

Комп'ютер-Універсальна машина для роботи з інформацією

Комп'ютери революцію в нашому житті. Вони змінили стиль роботи, виховання, торгівлі та розваг людей. Комп'ютери використовуються у всіх сферах людського життя: лікарів і вчителів, інженерів і вчених, дизайнерів і банкірів.

Не можна уявити сучасне життя без комп'ютера. Є багато модерніцій класичного стаціонарного комп'ютера: ноутбуки, нетбуки, Ультрабуки (рис. 1 – 3). Крім того, з'явилися таблетки, смартфони (мал. 5,5) (телефони, які можуть бути в їх характеристиках і здатність прирівняти до комп'ютерів).

kompjuterno-tehnicheskaya_1.jpg

За допомогою комп'ютерних текстів типізовані газети та журнали створюються, робляться спеціальні ефекти в кінотеатрі. Багато професій нерозривно пов'язані з комп'ютерами.

Об'єкт, який підходить для багатьох цілей, з різноманітною метою, яка виконує різні функції, називається універсальним.

Комп'ютер є універсальною машиною для роботи з інформацією. Слово «Універсальна» підкреслює той факт, що комп'ютер може обробляти, зберігати, передавати інформацію, тобто виконувати різноманітні дії з інформацією.

Однак, як би людина не робив на комп'ютері, все це працює з інформацією: з числами, текстом, зображеннями або звуками.

Найбільш різноманітна інформація, представлена у формі, придатній для обробки комп'ютера, називається даними.

Комп'ютер виконує обробку даних за допомогою інстальованих на ньому програм. Що більше різних програм інстальовано на комп'ютері, то більше завдань може вирішити комп'ютер.

Є багато програм. Наприклад, медіапрогравачі служать для відтворення музики та відеозаписів.

Програми Microsoft Office дозволяють працювати з текстом, електронними таблицями, презентаціями, базами даних та електронною поштою.

Браузери дозволяють працювати в Інтернеті.

Файли

Усі програми та дані в пам'яті комп'ютера зберігаються у вигляді файлів. Ми добре знаємо, файли, в яких різні паперові документи інвестували-тепер вони використовуються скрізь (мал. 7).

Завдання обох цих та інших файлів в основному однакові.

Комп'ютерний файл — це інформація, яка зберігається в довготривалої пам'яті в якості окремого підрозділу та імені.

Тобто, файл комп'ютера містить фрагмент інформації. Погодьтеся, це досить схоже на звичайний файл, в якому є деякі документи, частіше за все, об'єдналися з будь-якої причини.

Ім'я файлу комп'ютера складається з двох частин: ім'я самої та розширення. Наприклад: Виграйте чемпіонів. docx (рис. 8).

Навіщо потрібна назва, яка складається з двох частин? Аналогія з нашими іменами та іменами тут доречно. Якщо у людини було тільки прізвище, то важко було б визначити навіть в одній родині,-до якої людина конкретно звертається. І власники популярних прізвищ, таких як Іванов, повинні були бути абсолютно несолодкий.

Для цього є ім'я-ім'я та прізвище збігаються набагато рідше, так що є менше шансів. Але в цьому випадку існує також середня назва, дата народження, номер паспорта і т. д.

Те ж саме стосується і файлів. Розширення файлу є його приналежність до тієї чи іншої "сім'ї", тобто, по суті, прізвище. Справа в тому, що найчастіше розширення файлу призначає програму, в якій був створений файл. Тобто, за розширенням ви зазвичай можете визначити, який файл знаходиться перед нами і в якій програмі він може бути відкритий.

Наприклад, ім'я файлу з розширенням. docx означає, що у нас є текстовий документ, створений у Microsoft Word, і версія не менша за 2007.

Дізнатися, скільки разів можна визначити за розширенням файлу.

З іншого боку, у пам'яті комп'ютера може зберігатися дуже велика кількість текстових файлів. Як відрізнити один від одного? Це ім'я самого файлу. У наведеному вище прикладі, назва "перемоги чемпіонів" відразу ясно, що, ймовірно, буде в самому файлі.

У Windows, ім'я файлу може мати до 255 символів, і він може використовувати латинські та російські літери алфавіту і деякі інші символи. Проте використання російських букв і пробілів в іменах файлів є прийнятним, але він може створювати серйозні проблеми (коли ви публікуєте в Інтернеті та переходите до інших операційних систем). Ім'я файлу не повинно містити таких символів:

\ /:*?" <> |

Розширення майже завжди складається з трьох букв латинського алфавіту. Від імені розширення, відокремлене крапкою.

папки

Виникає логічне запитання: як же орієнтуватися в файлах, адже на жорсткому диску одного комп'ютера може зберігатися величезна кількість файлів - десятки і навіть сотні тисяч.

Щоб розібратися, давайте згадаємо про нашу аналогію зі звичайними файлами.

Дійсно, ми ж не зберігаємо всі документи виключно в файлах. Файли об'єднують в швидкозшивачі та папки за певними ознаками (рис. 9).

Ця ж система працює і в комп'ютері. Файли зазвичай зберігаються в папках. Ці папки можуть міститися в інших папках (бути вкладеними в них) і так далі.

Наприклад, у вас є файли з домашніми завданнями з інформатики до уроків на нашому сайті. Вони можуть зберігатися в папці з назвою «Інформатика - Д.З». Ця папка може зберігатися в папці «Інтернетурок», яка, в свою чергу, зберігається в папці «Документи», яка вже розміщена на одному з дисків комп'ютера.

Система зберігання файлів нагадує зберігання великої кількості книг в бібліотеці:

Бібліотека - Диск

Шафа - Папка

Полки - Вкладені папки

Книга - Файл

Назва книги - Файл

Розглянемо один із засобів, що дозволяють побачити, які файли зберігаються в комп'ютері.

Вікно Мій комп'ютер відкривається подвійним клацанням на однойменному значку, розташованому на робочому столі. Вікно Мій комп'ютер містить значки всіх пристроїв комп'ютера, на яких можна зберігати файли. Воно може також містити значок Панель управління і значок Принтери.

Щоб дізнатися, що зберігається на диску С, необхідно двічі клацнути на його значку - у вікні відобразиться вміст диска.

Папку відкривають подвійним клацанням лівої кнопки миші на її значку.

Подвійним клацанням лівої кнопки миші на значку файлу відкривають відповідний файл.

Якщо навести на папку або файл курсор миші, а потім один раз натиснути праву кнопку миші, то з'явиться меню з деякими можливостями роботи з файлами і папками.

Під час роботи на комп'ютері найчастіше проводяться такі операції з файлами, як модифікація, копіювання, видалення і переміщення. Тут також можна провести аналогію з книгами в бібліотеці.

При роботі з файлами не слід:

видаляти файл, точно не з'ясувавши, чи обов'язково це слід робити;

давати файлу ім'я, яке пояснює його зміст;

зберігати файл в тій папці, де його потім буде важко знайти;

видаляти або переміщати файли, що знаходяться в папках прикладних програм - це може привести до того, що програми перестануть працювати.

На цьому уроці ми дізналися, чому комп'ютер є універсальним пристроєм для роботи з інформацією, що таке файли і папки і як з ними працювати.

На наступному уроці ми дізнаємося про подання інформації в комп'ютері і одиницях виміру інформації.

Операційні системи

Практично завжди, коли ми говоримо про роботу з комп'ютером, ми маємо на увазі, що ми будемо працювати в операційній системі Windows.

Напевно, ви будете здивовані, проте це не єдина операційна система, яка використовується на комп'ютерах.

Що ж таке операційна система (ОС)?

Операційна система - це сукупність програмних засобів, призначених для управління ресурсами комп'ютера, запуску прикладних програм, для забезпечення взаємодії з зовнішніми пристроями і забезпечення зручного діалогу користувача з комп'ютером.

функції ОС

  1. Управління ОЗУ, зовнішніми пристроями.
  2. Забезпечення запуску і виконання системних та прикладних програм.
  3. Організація обміну між різними пристроями комп'ютера.
  4. Виконання робіт по зберіганню інформації у зовнішній пам'яті і по обслуговуванню дисків.
  5. Забезпечення діалогу користувача з комп'ютером.

Основний альтернативою ОС Windows є Linux (загальна назва класу операційних систем) (рис. 10)

Вже досить довгий час точаться суперечки, яка ж операційна система краща - Windows або Linux. Поки до єдиної думки користувачів і фахівці так і не прийшли. Кожен вибирає те, з чим йому зручніше працювати.

Windows - це перше, що спадає на думку, коли заходить розмова про комп'ютер. Навіть ті, хто в повсякденному житті стикався з комп'ютером всього пару раз, знають про цю операційну систему. Linux, на відміну від Windows, дійсно знають тільки ті люди, життя яких безпосередньо стикається з комп'ютерним світом. Порівнювати ці дві операційні системи можна досить довго і так і не прийти до якогось певного висновку.

Говорячи в загальних рисах про Windows, оскільки вона більш поширена, ми можемо сказати, що це ж і є її першим гідністю. Дійсно, диски з цією операційною системою можна купити практично скрізь, крім того, саме для Windows випускається величезна кількість різних додатків і доповнень, не кажучи вже про сучасних комп'ютерних іграх, більшість з яких виробляється виключно під Windows. Потрібно сказати також, що більшість операцій в Інтернеті проводиться за допомогою Windows: це і створення сайтів, і їх пошукове просування, та й просто переглядати усі файли сторінок.

Цікавий факт: з точки зору Windows, Linux є її найлютіший ворог. З метою підірвати репутацію Linux, корпорація Microsoft розгорнула рекламну компанію Getthefacts, в якій стверджувалося, що Windows надійніше, ніж дистрибутиви Linux, що загальна вартість утримання Windows менше, так як доводиться витрачати кошти на навчання користуванню Linux, і нарешті, що Windows безпечніше. Насправді, ці твердження в основному не відповідали істинності.

розширення файлів

Існує велика кількість розширень файлів. Це пов'язано з величезною кількістю різних програм, які призначені для роботи з інформацією на комп'ютері.

Познайомимося з основними з них.

Одні із самих основних розширень:

* .Exe - це розширення у виконуваних файлів (тобто таке розширення зазвичай мають ті файли, які запускають програми). Наприклад: файл wmplayer.exe запускає медіаплеєр для перегляду відео-та прослуховування аудіофайлів;

* .Avi - стандартний мультимедіа файл (зазвичай відео), який є в будь-який Windows;

* .Dat - файл, який містить дані;

* .Pdf - електронні документи у вигляді картинок (відкриває програма Adobe Acrobat Reader);

* .Doc, * .docx, * .rtf -текстовий документ;

* .Gif - графічний файл;

* .Jpg - графічний файл у форматі JPEG;

* .Mp3, * .mpg - музичний файл;

* .Ppt, *. Pptx - презентація PowerPoint;

* .Txt - текстовий файл (зазвичай створений в програмі Блокнот);

* .Xls, * .xlsx - електронна таблиця Excel;

* .Zip, * .rar - файл, що знаходиться в архіві (файли архівують для того, щоб зменшити їх обсяг, наприклад при копіюванні. Для цього використовуються спеціальні програми - архіватори).

назви папок

Шанувальникам операційної системи Windows відомий наступний таємничий факт: не можна створити папку з назвою Con.

Цей факт породив безліч різних здогадок. Найпопулярніша з них: засновника фірми Microsoft Білла Гейтса дуже недолюблювали в школі за пристрасть до точних наук і навіть приклеїли прізвисько «заучка», по-англійськи con. Однокласники, згідно з цією версією, насміхалися і дражнили Білла образливим словом. Він підріс, став багатим і знаменитим, а у відповідь на давню дразнилку заборонив створювати у своєму дітищі папку під назвою Con. Відповідь була б гідним, якби мав місце насправді. Однозначно стверджувати це не береться ніхто. Одна справа - дитяче прізвисько, зовсім інше - серйозна робота, яка зачіпає в тій чи іншій мірі інтереси всіх користувачів.

Міф чи правда?

Існує більш раціональне пояснення цього дивного заборони: тридцять років тому з'явилася система MS-DOS.

З тих пір вийшло вісім її варіантів. Операційна система Windows була лише надбудовою до системи, а слово con знаходилося в резерві для введення і виведення. В даний час це слово є ім'ям відомої вже системної папки, тому нову папку з таким же ім'ям створити не вдається.

До речі, таких заборон кілька, всі вони приблизно в один і той же час перебували в запасі системи MS-DOS для заздалегідь означених завдань. Якщо місце вже заповнено, то його не вдасться заповнити вдруге. Це свого роду загальне правило для неосяжного світу цифрової техніки.

Як обдурити систему і створити папку Con?

До того ж операційну систему можна без особливих зусиль обдурити. Це цілком безневинний обман, він зовсім не схожий на правопорушення. Досить набрати російську літеру «с», і файл буде створений. І буде існувати нарівні з усіма, мало відрізняючись від інших за своєю характеристикою і можливостям, хоча зберігати в ній якісь програми все-таки не слід, щоб уникнути їх неправильної роботи.

Але можлива інша в корені ситуація. Адже на сучасному комп'ютері може бути встановлена ​​Vista або Windows 7, тоді взагалі ніяких подібних проблем зі створенням папки Con не виникає, та й зберігати в ній можна все що завгодно. Так що питання здається вже в якійсь мірі риторичним, в усякому разі, поступово йдуть на другий план, а може бути, навіть на третій. Цифрова техніка вдосконалюється і йде від вчорашніх таємниць.