Українська мова, 5 клас. Підручник

Українська мова, 5 клас
Українська мова сформувався на основі діалектів давньоруської мови. В історії літературної мови виділяють два основні періоди: староукраїнською мовою (XIV - середина XVIII століття) і сучасною українською мовою (з кінця XVIII століття). Основоположником літературної мови вважається І. П. Котляревський, у формуванні норм літературної мови значну роль відіграла творчість Т. Г. Шевченка. В основі писемності лежить кирилиця (український алфавіт). Найдавніші пам'ятки: юридичні акти XIV-XV століть, Пересопницьке Євангеліє (1556-1561); «Ключ царства небесного» М. Смотрицького (1587р), «Повідомлення короткий про латинських принади» І. Вишенського (1 588), «Зерцало богослов'я» К. Ставровецького (1618) та інші.
Назва «Україна» відомо з XII століття, спочатку воно вживалося по відношенню до різного роду прикордонним землям, розміщеним навколо і за межами великокнязівських київських земель, найчастіше: дніпровська Україна і Запорізька Січ


Українська мова 5 клас Заболотний 2018 (Укр.)

Традиційно для запису української мови використовували кириличні літери. До XVIII століття вживався класичний кириличний шрифт, в XVI-XVII ст. паралельно використовувалася також «козацька скоропис», в якій написання букв було іншим ( «хвилястим» або «бароковим») У XVII в. Петро Могила розробив спрощений кириличний шрифт.

Сьогодні для запису української мови використовують адаптовану кирилицю з 33 букв. Особливостями українського алфавіту в порівнянні з іншими кириличними є наявність букв Ґ, Є і Ї (правда, Ґ вживають також в урумські і іноді в білоруському алфавітах).

Автори підручника: Заболотний О. В., Заболотний В. В.
Видавництво: Генеза, Київ
Рік видання: 2018
Мова навчання: Український
Кількість сторінок: 208

Українська мова 5 клас Єрмоленко 2018
Автори підручника: Єрмоленко С. Я., Сичова В. Т.
Видавництво: Грамота, Київ
Рік видання: 2018
Мова навчання: Український
Кількість сторінок: 256

Підручник Українська мова 5 клас Глазова 2018
Автори: Глазова О. П. Видавництво: Освіта, Київ Рік видання: 2018 Мова навчання: Український Кількість сторінок: 240

Квітчаста хустка
На ній і гроно, і пелюстка,
І небо, й райдуги на ній…
Мов берегиня вроди, хустка
Здавен у нашій стороні.
Та — нареченим на щастя,
Та — на добро матерям.
Вічний дарунок — хустка квітчаста,
Знана стежкам і вітрам.
Веселі ви чи сумовиті,
На схилах Ворскли чи Дінця —
Нема таких жінок у світі,
Котрим вона не до лиця...
В. Юхимович
У різні історичні епохи для запису української мови використовували також латинський алфавіт різних редакцій. Сьогодні українська латиниця не має єдиного стандарту і офіційного статусу (на офіційному рівні закріплені тільки правила транслітерації з кирилиці на латиницю). Її застосування вкрай обмежена (як правило, це публікації на тему власне української латинки). Дискусії з уніфікації і можливого впровадження латиниці в український правопис проходили спочатку в Галичині і Буковині в 1830-х і 1850-х роках, потім в 1920-і роки в УРСР.